Ruszyły zapisy na debiut Moonlit

Ruszyły zapisy na debiut Moonlit

by

Od kilku dni inwestorzy mają możliwość zapisów na debiut dość młodej spółki Moonlit. Firma zajmuje się produkcją gier, choć wielu ich na swoim koncie nie ma. Patrząc jednak na ostatnią popularność tego typu debiutów, oferta wydaje się ciekawym kąskiem – nawet dla początkujących oferentów.

Sukcesy polskich gier

Z góry uprzedzam – nie mam żadnych certyfikatów dotyczących przeprowadzania analiz rynków i IPO, a jeśli zdecydujesz się zastosować do tego, co napiszę poniżej, robisz to na własną odpowiedzialność. Nikt nie jest w stanie dać gwarancji, że jakaś konkretna spółka pójdzie w górę lub w dół. Niemniej, ostatnimi czasy polskie firmy produkujące gry robią się bardzo popularne, a ich debiuty w większości przypadków odnoszą sukcesy. Najlepszym przykładem jest Ten Square Games, który na giełdzie istnieje od niecałego miesiąca. Cena zakupu akcji przy zapisach wynosiła 46 złotych, a przy zamknięciu dnia debiutowego już 62 złote. W chwili pisania tego posta cena wynosi już prawie 70 złotych. Ponad 50% zysku w ciągu miesiąca, to całkiem niezła stopa zwrotu, prawda? Jeszcze lepiej wygląda najbardziej znany polski producent gier CD PROJEKT. W ciągu ostatniego miesiąca cena akcji wzrosła o 26%, a w ciągu ostatnich dwóch lat o prawie 500%! Niech żyje Wiedźmin! Dobrze radzą sobie też Forever Entertainment SACherrypick Games SA czy The Farm 51 Group SA. Ta ostatnia w ciągu ostatnich 6 miesięcy zyskała prawie 200%. To nie znaczy, że każda spółka produkująca gry odniesie sukces. Dwa z debiutów przeprowadzanych w ciągu ostatniego półrocza okazały się całkowitą klapą – ciężko jednak znaleźć lepiej prosperującą branżę.

O Moonlit słów kilka

Moonlit na rynku działa od 4 lat, więc stosunkowo krótko. Produkują gry jako podwykonawca, a więc raczej nie usłyszysz (chwilowo) o znanej grze tego studia. Jednym z jego zleceniodawców i obecnych akcjonariuszy jest natomiast spółka PlayWay SA, która zanotowała ponad 100% wzrostu cen akcji w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Moonlit zasłynął jako projektant skomplikowanego silnika graficznego Unity do wyświetlania wody, a także specjalizują się w symulatorach samolotów. To całkiem dobrze, że mają swoją niszę, którą rozbudowują. Jej brak mógłby stanowić jedną z przesłanek nieudanego debiutu. Z Unity korzysta także Ten Square Games i całkiem nieźle im debiut poszedł. Studio stworzyło także innowacyjną technologię oświetlenia w grach 2D w ramach konkursu GameINN, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wyprzedzili nawet CD PROJEKT RED. 15 marca 2018 firma sprzedała kolejną pozycję o nazwie “Check Your 6!”, która odzwierciedla warunki bitew lotniczych.  Brak świeżej gry mógłby sprawić, że zainteresowanie firmą byłoby małe, a tak są “na fali”. W ciągu następnych 4 lat mają w planach wydać aż sześć produkcji – w tym 5 gier, więc całkiem nieźle jak na małe studio. W planach mają także rozpoczęcie wydawania gier pod własną marką. Jak widać – spółka ma całkiem spory potencjał. Choć wyniki finansowe nie są powalające, bo zysk netto nie przekroczył nawet pięciocyfrowej kwoty w roku 2017, to warto przyjrzeć się wzrostowi zysków i przychodów. Poniżej wykres udostępniony przez emitenta w swojej ofercie:

Moonlit

Ponad 350% wzrostu w zysku netto to całkiem dobry wynik z roku na rok. Wygląda też na to, że mocno spadły wydatki firmy, więc studio ustabilizowało się już na rynku. Ponad połowa kosztów to koszty pracownicze – zużycie materiałów i usługi obce spadają z roku na rok.

Trochę szczegółów dotyczących zapisów

Zapisy trwają od 24 maja i potrwają do 12 czerwca, więc jeszcze kilka dni jest na decyzję. Jedna akcja kosztuje 2 złote, a do podziału jest ich aż milion. Żeby jednak Twoja oferta kupna została przyjęta, musisz kupić przynajmniej tysiąc akcji, więc wydać 2 tysiące złotych. Nie jest to zatrważająca kwota – porównywalna ze środkami, które umieszcza się na jednorazowych lokatach. Przydział akcji nastąpi 14 czerwca, a choć do zamknięcia zapisów pozostał jeszcze tydzień, to już cicho mówi się o możliwej redukcji. Zainteresowanie jest więc całkiem spore. Sam debiut ma mieć miejsce w czwartym kwartale tego roku, trzeba więc będzie trochę poczekać. Całkiem dobrze pokryje się to ze stworzeniem kolejnej gry przez Moonlit – tym razem “Ignis”, osadzonej w klimatach fantasy w mechanice typu “battle arena”. Poniżej screen z gry prezentowanej na Pyrkon 2017.

Ignis

Zapisy odbywają się poprzez Polski Dom Maklerski, na którego stronę można wejść tutaj: moonlit.polskidm.com.pl. Pełny Dokument Ofertowy jest dostępny na stronie spółki pod adresem: http://moonlit.polskidm.com.pl/memorandum.pdf.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.