Jak pożyczają Polacy

Pożyczki online – jak pożyczają Polacy?

by

W Polsce pożyczki online cieszą się dużą popularnością. Przez internet chętnie pożyczamy pieniądze na różne cele, ponieważ to wygodny i szybki sposób na zdobycie gotówki. Cały proces pożyczkowy trwa tylko kilkanaście minut, do tego z oferty można skorzystać bez względu na to, gdzie znajduje się pożyczkobiorca.

Z najnowszych danych KPF wynika, że sektor pożyczkowy jest obecnie najbardziej rosnącym segmentem rynku finansowego w Polsce. Pożyczkodawcy pozabankowi pożyczyli Polakom w 2017 roku 8,5 mld zł, co dało im 10-procentowy udział w rynku pożyczkowym. Nikogo już dziś nie dziwi, że ktoś pożycza pieniądze w firmach pożyczkowych, a ich oferta jest coraz lepiej oceniana. Dzięki temu stają się one coraz większą konkurencją dla banków.

– Polacy nie boją się korzystać z różnych form usług finansowych. W portfelu wielu naszych rodaków znajdują się karty kredytowe, przybywa również nowych kont osobistych i oszczędnościowych. Popularna jest także bankowość internetowa oraz zaciąganie pożyczek online. To coraz silniejszy trend – mówi przedstawiciel Ferratum Money (pożyczki przez internet). – Pożyczanie pieniędzy przez internet jest przede wszystkim wygodne, można załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Do tego to proces zwykle szybki. W czasach, gdy wiele osób pracuje przez cały dzień, trudno wygospodarować nawet godzinę na wizytę w placówce bankowej. Łatwiej wtedy zaciągnąć pożyczkę online za pomocą kilku kliknięć – podkreśla ekspert Ferratum Money.

Kim jest polski pożyczkobiorca?

Według danych BIK, co drugi dorosły Polak spłaca obecnie jakiś kredyt lub pożyczkę. W tej grupie nieco więcej niż mężczyzn jest kobiet (51,5%). Najczęściej kredyty zaciągają osoby aktywne zawodowo w wieku 35-44 lata. Jednak to nie one są głównie klientami firm pożyczkowych i zaciągają pożyczki online. Nie powinno to dziwić, gdy spojrzy się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Dostęp do internetu ma 82% polskich gospodarstw domowych, ale surfują po sieci najczęściej osoby w wieku od 16 do 34 lat. Ponad 52% internautów korzysta z usług bankowych i pożyczek przez internet. Nie powinno zatem dziwić, że z oferty firm pożyczkowych online korzystają przede wszystkim młodzi Polacy. BIK sprawdził, że 51% to osoby w wieku od 18 do 34 lat.

Pożyczki online - Struktura wiekowa pożyczkobiorców

Na co pożyczają Polacy?

Z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że co czwarty Polak pożyczone pieniądze przeznacza na zakup drobnego sprzętu gospodarstwa domowego lub telewizora. Pocieszające jest to, że coraz mniej popularne staje się zaciąganie pożyczek na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Jednocześnie wzrosła o jedną czwartą liczba osób biorących pożyczkę na wakacje czy zorganizowanie świąt – obecnie to 12,5% pożyczkobiorców. Dwukrotnie więcej niż przed rokiem (14,7%) jest także osób, które przeznaczają pożyczone pieniądze na pokrycie kosztów leczenia. Zakup samochodu finansuje pożyczką około 12,4% Polaków.

Jakie kwoty pożyczają Polacy?

Polacy coraz chętniej korzystają z usług firm pożyczkowych i coraz bardziej cenią sobie ich usługi. Z badania Kantar TNS wynika, że zaufanie do sektora pożyczek pozabankowych wzrosło w 2017 roku o 54%. Obecnie firmom pożyczkowym ufa już 17% Polaków. Wynika to z faktu, że rynek pożyczek pozabankowych został uregulowany, powstał rejestr instytucji pożyczkowych przy KNF, gdzie można sprawdzić wiarygodność wybranej firmy. Dodatkowo coraz więcej pożyczkodawców pozabankowych współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej, co również wpływa pozytywnie na ich wiarygodność. To wszystko przekłada się na zwiększone zainteresowanie ofertą firm pożyczkowych. Dobrze pokazują to dane BIK. Według nich wzrastają kwoty pożyczek zaciąganych przez internet w firmach pożyczkowych. W 2015 roku klient pozabankowych pożyczkodawców zaciągał zobowiązanie na średnią kwotę 1,4 tys. zł, 2 lata później było to już 2,2 tys. zł, a w 2018 roku – 2,6 tys. zł.

Warto dodać, że same firmy pożyczkowe zrobiły dużo, aby poprawić swój wizerunek i bardzo dobrze wykorzystały trend rosnącej liczby internautów w Polsce. W rezultacie młodzi Polacy traktują pożyczki online równie naturalnie, jak robienie zakupów w e-sklepach. Duże znaczenie ma to, że pożyczkę w firmie pożyczkowej można zaciągnąć z dowolnego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu, formalności są ograniczane do minimum i można je w całości załatwić bez wychodzenia w domu, a pieniądze są błyskawicznie przelewane na konto pożyczkobiorcy. Kolejny czynnik, który wpływa na wzrost zainteresowania pożyczkami pozabankowymi to coraz bogatsza oferta firm pożyczkowych. O ile jeszcze kilkanaście lat temu te instytucje kojarzyły się głównie z chwilówkami niskokwotowymi, o tyle obecnie oferują również pożyczki na raty (możliwość pozyskania kilkadziesiąt tysięcy złotych), a nawet pożyczki dla firm.

Pożyczki online to wygodny sposób na zdobycie gotówki. Wszystkie formalności można załatwić przez internet i do tego błyskawicznie. Nic dziwnego zatem, że młodzi Polacy bardzo chętnie pożyczają w ten sposób pieniądze. Dla nich załatwianie różnych spraw online jest zupełnie naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.