Już po pierwszej Komunii Świętej? Szykuj się na zapłatę podatku

Już po pierwszej Komunii Świętej? Szykuj się do zapłacenia podatku.

by

Twoje dziecko właśnie przystąpiło do pierwszej Komunii Świętej? Było miło, uroczyście i posypało się wiele drogich prezentów? Wiesz o tym, że możesz musieć zapłacić od nich podatek? Serio – nie obawiaj się prosić gości o rachunki. W końcu taki mamy klimat.

Darowizna od najbliższych osób

Na uroczystość komunijną zaprasza się najbliższą rodzinę, dalszych krewnych czy znajomych. Naszą sytuację podzielmy więc na te trzy kategorie osób. Najbliższa rodzina to osoby należące do tzw. I grupy podatkowej. Są to:

 • dzieci własne i przysposobione,
 • rodzice,
 • dziadkowie, pradziadkowie, itd.,
 • małżonek,
 • zięć i synowa,
 • teściowie,
 • macocha i ojczym.

Czyli tak w skrócie są to wszyscy w najkrótszej linii. Z nimi jest teoretycznie najprościej. Kwota darowizny wolna od podatku wynosi 9.637 złotych. Wszystko, co przekracza tę kwotę i pochodzi od jednej osoby z I grupy podatkowej musi zostać odpowiednio opodatkowane według skali 3%/5%/7%. O tyle dobrze, że można uciec Fiskusowi i wnieść o zwolnienie z dowolnej kwoty (pod warunkiem, że została ona przekazana w postaci przelewu na konto bankowe). Jedynym warunkiem jest… wyspowiadanie się z uzyskanej darowizny. Jeśli złożysz w imieniu dziecka formularz SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od momentu otrzymania prezentu, podatek zostanie on umorzony. Umorzenie nie dotyczy jednak teściów, zięciów i synowych. Nie ciesz się jednak i doczytaj do końca.

Darowizna od dalszej rodziny

Osoby, które na potrzeby tego wpisu nazywam “dalszą rodziną”, wchodzą do II grupy podatkowej. Są to:

 • dzieci rodzeństwa,
 • ciotki i wujkowie,
 • kuzyni,
 • małżonkowie rodzeństwa,
 • rodzeństwo małżonków, itd…

Czyli w skrócie wszyscy ci, którzy nie należą do głównej linii rodziny. Kwota wolna od podatku wynosi 7.276 złotych od jednej osoby. Wydaje się to dość dużą kwotą, ale zdarzają się i prezenty od wujostwa za wyższą cenę. W takim wypadku trzeba zapłacić podatek według skali 7%/9%/12%. I niestety nie ma tu zwolnienia z tego obowiązku.

Darowizny od znajomych

Znajomi, czyli wszystkie osoby niespokrewnione. Dotyczy to także chrzestnych, którzy nie należą bezpośrednio do rodziny. W tym przypadku kwota wolna wynosi 4.902 złotych. Skala podatkowa to 12%/16%/20%. Wydawałoby się, że są to całkiem wysokie kwoty i raczej bez problemu powinno się zmieścić w podanych limitach, gdyby nie jeden kruczek, o którym powiem poniżej.

Tu nie chodzi o darowiznę jednokrotną

Podstawą opodatkowania jest kwota całkowitej darowizny od jednej osoby, którą przekazano w ciągu (UWAGA) 5 lat. Komunie są z reguły tylko pretekstem do rozpoczęcia czynności sprawdzających, a często i wtedy te kwoty są przekraczane. Czy wiedząc o tym, dalej sądzisz, że to wysokie kwoty? Przeliczmy to więc. Dla dalszej rodziny mamy 7.276 złotych, a to oznacza, że ciocia nie może przekroczyć tej kwoty w ciągu 5 lat. A pięć lat (powiedzmy, że od 3 do 8 roku życia) to:

 • Komunia Święta,
 • 5x urodziny,
 • 5x Dzień Dziecka,
 • 5x Mikołajki,
 • 5x Boże Narodzenie,
 • 5x Wielkanoc,
 • czasem także Chrzest (ostatnio popularne jest chrzczenie dziecka, gdy jest już starsze),
 • wiele innych, małych okazji.

Załóżmy, że z okazji Komunii i Chrztu ciocia sypnie po 1000 złotych na jakiś bajerancki prezent. Nie wiem, czy to dużo, czy mało na chwilę obecną. Wielokrotnie czytam o niezadowolonych dzieciach, które dostały raptem laptopa za 4 tysiące i są wielce niezadowolone. Sądzę, że może być to całkiem racjonalna kwota. Niech z powodu tych mniejszych okazji (urodziny, mikołajki) ciotka sypie po 200 złotych (to chyba też w granicach normy?). Razem daje to już 7 tysięcy złotych. Pozostaje niby 279 złotych zapasu, ale czy na pewno ciocia nie ratowała kilkoma groszami bez okazji przez te 5 lat? A może na te 5 urodziny kupiła trochę droższy prezent?

Co więc zrobić?

Co zrobić, by uniknąć nieprzyjemności z tytułu niezapłacenia podatków od darowizny? Zbierać rachunki. Serio. Za wszystko. A w przypadku droższych prezentów brać tylko i wyłącznie rachunki imienne lub faktury. Jeśli rodzice chcą się szarpnąć na wielce kosztowny prezent – nic nie stoi na przeszkodzie. Warto jednak, żeby można było udowodnić, że to ich zasługa, a nie na przykład właśnie cioci. Tyczy się to także babć i często wykonywanych przelewów na konto dziecka w ich imieniu. (Przecież starsza Pani nie potrafi!) Nie zapominaj, że podatek od babcinej darowizny może być umorzony. Jeśli jednak w imieniu babci, przelew zrobi ciocia, to darowizna liczy się na jej konto. Sugeruję więc ostrożność, regularne składanie deklaracji SD-Z2 i zbieranie rachunków, przynajmniej od tych droższych prezentów.

Comments

  1. Jest jeszcze coś takiego jak grupa zerowa. Teściowie do niej się nie wliczają. Wszyscy, którzy należą do grupy pierwszej, ale nie do zerowej dalej mają limit tych 9 tysięcy darowizny, ale bodajże nie można starać się o odstąpienie od podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.